Çin: Macron'un ziyareti başarıyla tamamlandı

2018-01-11 19:03:47 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Çin ziyaretinin başarıyla tamamlandığını kaydetti.

Lu Kang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Macron'un Çin ziyaretini değerlendirdi.

Çin ve Fransa liderlerinin ikili ilişkiler ve başlıca uluslararası sorunlar üzerinde derinliğine fikir alışverişinde bulunduğunu ifade eden Lu, bu sayede karşılıklı anlayış ve siyasi güvenin arttığını ve geniş fikir birliğini sağlandığını söyledi.

Sözcü, iki tarafın karşılıklı güven ve karşılıklı yarar temelinde sıkı ve kalıcı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin seviyesini yükseltmede anlaştığını da belirtti.

Lu Kang, “Ziyaret başarıyla tamamlandı. İki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret ve kültür alanlarında olumlu ilerlemeler kaydedildi. İkili ilişkilerin kapsamlı ve stratejik bir nitelik taşıdığı ortaya koyuldu. Bu da, yeni dönemde ikili ilişkilerin gelişmesi için uygun zemin hazırladı.” ifadesini kullandı.

Somut işbirliğinin, özellikle de ekonomik ve ticari işbirliğinin iki ülke liderleri arasındaki görüşmede başlıca gündem maddelerinden birini oluşturduğuna dikkat çeken sözcü, iki tarafın sivil amaçlı nükleer enerji, uzaycılık ve havacılık gibi geleneksel alanlardaki işbirliğini sürdürmenin yanı sıra, çevre koruma, ileri imalatçılık, Ar-Ge çalışmalarında inovasyon ve finans alanlarındaki işbirliğini genişletmede de mutabık kaldığını belirtti.

İki liderin, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesindeki işbirliğini de ele aldığını kaydeden sözcü, görüşmede iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasına ortaklaşa katılarak Avrupa ve Asya kıtalarının refahını artırması üzerinde de fikir birliği sağlandığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor