Lancang-Mekong ülkeleri, Phnom Penh Bildirisi yayımlandı

2018-01-11 10:07:40

  Lancang-Mekong İşbirliği 2. Liderler Toplantısı dün Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de düzenlendi. Toplantının ana şiarı “Bizim Barışçı ve Sürdürülebilir Gelişme Nehrimiz” olarak belirlendi. Toplantı bitiminde Phnom Penh Bildirisi yayımlanarak, Lancang-Mekong işbirliği mekanizmasının gelecek 10 yıldaki gelişimine yön verildi.

      Bildiride, kurulmasından bu yana geçen 2 yıl kadar kısa bir süre içinde Lancang-Mekong işbirliği mekanizmasının olgunlaşmış bölgesel işbirliği mekanizması haline geldiği kaydedildi. Ayrıca söz konusu mekanizmanın günümüzde bölgesel kalkınmayı ilerleten, halkın günlük yaşam seviyesini artıran, gelişmişlik farkını kapatan, ASEAN'da bütünleşme sürecini hızlandıran ve Güney-Güney sürecine katkı sağlayan, hatta BM 2030 Sürdürülebilir Gelişme Gündemi'ni hayata geçiren önemli bir mekanizma olduğuna vurgu yapıldı.

     Bildiride, Lancang-Mekong işbirliğinin dışa açık, hoşgörü ilkeleri doğrultusunda ASEAN ile bütünleşme sürecini ve kaynaşmayı güçlendirmesi, ASEAN Kapsamlı Bağlantı 2025 ve Kuşak ve Yol inşası gibi inisiyatiflerle bağlantıyı pekiştirmeleri, böylece ortak kalkınmaya kavuşulması çağrısı yapıldı.

   Bildiride, önümüzdeki işbirliğinin daha da standart hale getirilerek, Lancang-Mekong ekonomik kalkınma kuşağının oluşturulması gerektiği belirtildi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor