Başkentin havasında gözle görülür iyileşme

2018-01-10 19:44:56 CRI

Çin'in başkenti Beijing'in hava kalitesinde 2017 yılının son çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla gözle görülür iyileşme kaydedildi.

Çevre Koruma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Beijing'de geçen yılın ekim ila aralık ayları arasında havadaki sağlığa zararlı parçacık yoğunluğunu gösteren PM2,5 değeri yüzde 53,8 geriledi. Aralık ayındaki PM2,5 yoğunluğu ise önceki yıla göre yüzde 70 düştü.

Çin Devlet Konseyi'nin hava kirliliğiyle mücadele için Eylül 2013'te ortaya koyduğu plan doğrultusunda, başkentteki PM2,5 yoğunluğunun 2017 sonuna dek metreküp başına 90 mikrogramdan 60 mikrograma düşürülmesi hedeflenmişti.

Kömüre dayalı ısıtma sistemlerine getirilen kısıtlamalar ve yüksek emisyonlu araçların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması gibi alınan etkili tedbirler neticesinde başkentin havasındaki ortalama PM2,5 yoğunluğu 2017 yılında 58 mikrogram olarak kayıtlara geçti.

Diğer yandan, açıklamaya göre, geçen yılın son çeyreğinde 28 kentteki PM2,5 yoğunluğunda ortalama yüzde 34,3 düşüş görüldü. Hebei eyaletinin merkezi Shijiazhuang kenti, yüzde 54,8'lik azalma ile bu kentler arasında başı geçti.

Çin'in kuzeyinde ve Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinde soğuk hava dalgasının da etkisiyle ocak ayı başlarında temiz hava beklenirken, hava kalitesinin ay sonlarında ve şubatta kötüleşebileceği belirtildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor