Başbakan Li Keqiang Kamboçya'da

2018-01-10 18:52:47 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, resmî temaslarda bulunmak üzere Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'e ulaştı.

Kamboçya'ya resmî bir ziyaret gerçekleştirecek Başbakan Li, aynı zamanda Lancang-Mekong İşbirliği 2. Liderler Toplantısı'na katılacak.

Li Keqiang, yaptığı açıklamada, Lancang-Mekong nehrinin altı ülkeyi olduğu gibi, bu ülkelerin kaderlerini de birbirine bağladığına işaret etti. Li, Çin'in tüm taraflarla birlikte işbirliğinde kaydedilen ilerlemeleri gözden geçirirken, gelecek planlarını belirleme ve işbirliği mekanizmasının büyüme sürecini hızlandırmanın yanı sıra, bölgenin kalkınma ve refahına güç katmaya hazır olduğunu belirtti.

Çin ve Kamboçya'nın iyi dost ve iyi ortaklar olduğuna dikkat çeken Başbakan Li, ziyaretiyle birlikte ikili dostluk ve işbirliğinin sürmesini, kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmasını dilediğini söyledi.

Lancang-Mekong İşbirliği, Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam tarafından oluşturulan bir istişare ve işbirliği mekanizması. Li Keqiang'ın toplantı sırasında diğer liderlerle de görüşmesi bekleniyor.

Diğer yandan, Başbakan Li Keqiang, Kamboçya ziyareti kapsamında Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni ve Başbakan Hun Sen ile de bir araya gelecek. İki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret ve tarım alanlarını kapsayan birçok işbirliği belgesi imzalanması da bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor