Li Keqiang: Lancang-Mekong işbirliği ve Çin-Kamboçya dostluğu için köprü olacağız

2018-01-10 15:37:35

Li Keqiang: Lancang-Mekong işbirliği ve Çin-Kamboçya dostluğu için köprü olacağız

       Çin Başbakanı Li Keqiang, Lancang-Mekong İşbirliği 2. Liderler Toplantısı'na katılmak ve Kamboçya'ya resmi ziyaret yapmak üzere özel uçakla bugün Beijing'den ayrıldı.

Li Keqiang ziyaret öncesinde “Rasmey Kampuchea”, “The Khmer Times” ve “Jian Hua Daily” adlı yerel basın kuruluşlarında yayımlanmak üzere “Lancang-Mekong İşbirliği ve Çin-Kamboçya Dostluğu İçin Köprü Olalım” başlıklı makaleyi kaleme aldı.

Li Keqiang makalesinde, 2016 yılındaki Lancang-Mekong İşbirliği 1. Liderler Toplantısı'nda belirlenen 45 projenin sorunsuz şekilde hayata geçirildiğine işaret ederek, 5 milyar ABD Doları tutarındaki endüstriyel işbirliği özel kredisinin etkin şekilde verildiğini, Lancang-Mekong özel fonu ile 6 ülkeye 132 proje desteğinin planlandığını kaydetti.

Tüm bu gelişmeler sayesinde Lancang-Mekong işbirliğinin artık bölgede en dinamik işbirliği mekanizması haline geldiğine dikkati çeken Li Keqiang, son toplantı ile de bölge ülkelerinin su işleri, eğitim, kültür ve gençlik alanlarındaki işbirliğinin daha da verimli olacağını sözlerine ekledi.

Li Keqiang makalesinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2016 yılındaki Kamboçya ziyaretinin Çin-Kamboçya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının ilerletilmesine büyük dinamizm kattığına işaret etti. Geleneksel bağlara sahip olan iki ülkenin temel çıkarlar konusunda birbirlerine güçlü destek verdiklerine dikkati çeken Li, Kamboçya tarafıyla gelişme strateji kaynaşmasını güçlendirmeye, çok yönlü gerçekçi işbirliğini ilerletmeye, Kamboçya'da yatırım, teknoloji, endüstri gibi alanlarda yatırımları yoğunlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor