Çin ve Fransa Cumhurbaşkanları bir araya geldi

2018-01-10 09:49:55

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Beijing'de Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'la bir araya geldi. ki lider, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık işbirliği ilişkisini yeni düzeye taşımayı kararlaştırdı.

Öte yandan Macron, 2018 yılında Çin'i ziyaret eden ilk yabancı lider oldu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, ikili ilişkilerin yeni bir başlangıç noktasında bulunduğunu ve Çin'in Fransa'yla temasları artırıp karşılıklı güven ve işbirliğini derinleştirmeye, böylece ikili ilişkilere yeni güç katmaya hazır olduğunu belirtti.

Xi, ikili ilişkilerin daha iyi ve daha hızlı şekilde gelişmesi için liderlerin öncü rolüne, iki hükümet, yasama organları, partiler ve ordular arasındaki temaslara, diyalog mekanizmalarının eşgüdümüne önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Xi, nükleer enerji, havacılık ve uzaycılık gibi geleneksel alanların yanı sıra, tarımsal gıda, sağlık, kentlerin sürdürülebilir gelişmesi ve finans gibi alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi, Kuşak ve Yol inşasında gerçekçi işbirliğinin başlatılması çağrısında bulundu.

Xi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Çin ve Fransa'nın çok taraflılığı koruyup iklim değişikliğiyle mücadele, teröre darbe indirme, siber güvenlik gibi konularda uluslararası işbirliğini güçlendirmesi, dünya barışı ve istikrarını koruması ve insanlığın kader ortaklığının inşasına katkıda bulunması gerektiğini dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, iki ülkenin çok taraflı işlerde benzer yaklaşım benimseyip yoğun temas ve eşgüdüm koruduğuna dikkat çekti. Macron, ziyaretiyle birlikte üst düzeyde ve her alanda daha sıkı temas ve diyalog kurulması, ekonomi, havacılık, uzaycılık ve nükleer enerji gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesini arzuladığını ifade etti. Macron, Avrupa ile Çin arasındaki ilişkilerin ilerlemesi için katkı yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ise Avrupa'nın bütünleşme davasını desteklediklerini ve AB'yle ilişkilerde yeni ilerlemelerin kaydedilmesini görmek istediklerini kaydetti.

Görüşmenin ardından Çin-Fransa İşletmeciler Komitesi'nin ilk toplantısına katılanları kabul eden iki lider, çeşitli alanlara ilişkin işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanık oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor