Çin'deki hızlı posta sektörü 3 yıldır dünya birincisi

2018-01-08 15:36:44

Çin'deki hızlı posta sektöründe işlem gören posta sayısı, art arda üç yıldır dünya birinciliğini korudu. Bu gelişmenin, dünya hızlı posta hizmetlerinin gelişmesine sağladığı katkı payı ise yüzde 40 oldu.

 Çin'deki hızlı posta hizmetleri kapsamında 2017 yılında işlenen posta sayısı ve elde edilen gelir sırayla 5 yıl öncesine oranla 3,6 ile 2,7 kat arttı.

Günümüzde Çin'de kayıtlı olan hızlı posta şirketi sayısı 22 bine ulaşırken, bu şirketlerin günlük posta sayısı ise 100 milyonu aştı. Postaların abonelere ulaştırılma süresi ise 3 günü geçmiyor.

Tüm bu ilerlemelere rağmen, Çin'de hızlı posta sektöründe elde edilen gelir hacmi ise hâlâ çok düşük seviyelerde bulunuyor. Bu sayı, sadece dünyanın önde gelen hızlı posta şirketi DHL'in yüzde 75'ini ve UPS'in yüzde 85'ini oluşturuyor.

Çin'deki hızlı posta şirketlerinin büyüklük açısından nispeten küçük olduğuna işaret eden uzmanlar, bu duruma karşın, Çin hızlı posta sektöründe bazı büyük ölçekli şirketlerin kurulması gerektiğini dile getiriyor. 

 Öte yandan, Çin hızlı posta hizmetleri sektörü, küresel gelişmeye ayak uydurmak için posta ayırma robotu, akıllı posta dolabı, insansız uçak ve araçları gibi ileri teknolojilerden faydalanıyor. Tüm bu çığır açıcı gelişmelerin sektörün gelişmesine de büyük güç kattığı bildirildi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor