“Mekong ülkeleriyle ortak kader birliği oluşturacağız”

2018-01-04 18:51:13 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Mekong Nehri bölgesindeki ülkelerle, “Lancang-Mekong ortak kader birliğini” oluşturacağını belirtti.


Geng Shuang olağan basın toplantısında, Çin Başbakanı Li Keqiang'in, 10-11 Ocak günlerinde Kamboçya'yı ziyaret edeceğini ve Phnom Penh şehrinde düzenlenecek Lancang-Mekong İşbirliği Toplantısı'na katılacağını belirtti.


Toplantı sırasında Çin, Kamboçya, Laos, Myanmar, Tayland ile Vietnamlı liderler, Lancang-Mekong Nehri İşbirliği'nin sonuçlarını, ilgili deneyimlerini ve gelecek planlarını ele alacak.


Sözcü, Çin'in ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ruhu ışığında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in belirlediği iyi komşuluk ilkesine dayalı diplomatik politikayı titizlikle yerine getireceğini belirtti.


Sözcü, Çin'in ayrıca, Mekong ülkeleriyle düzenlenecek işbirliği toplantısı çerçevesinde, gelecek için kapsamlı planlar yapmaya, Mekong ekonomik kuşağını geliştirmeye ve Mekong ülkelerinin ortak kader birliğini oluşturmaya hazır olduğunun altını çizdi.


Ziyaret kapsamında Başbakan Li Keqiang'ın Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni ve Başbakan Hun Sen ile ikili görüşmeler gerçekleştireceğine değinen Geng, görüşmede Çin ile Kamboçya arasındaki geleneksel dostluğu sağlamlaştırmak ve çeşitli alanlardaki somut işbirliğini derinleştirmek üzere fikir alışverişinde bulunulmasını beklediklerini dile getirdi.


Sözcü son olarak, Başbakanı Li Keqiang'ın ziyaretiyle iki ülke arasında yeni önemli fikir birliklerine varılması, kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkilerinin yeni seviyeye taşınması ve iki ülke halklarına daha fazla fayda sağlanmasını umduklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor