BM Genel Sekreter Yardımcısı: Xi'nin konuşması barış ve kalkınma mesajı verdi

2018-01-02 15:51:03 CRI

BM Genel Sekreter Yardımcısı Liu Zhenmin, Çin'in resmî haber ajansı Xinhua'ya verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yıl mesajının Çin'in barış ve kalkınma konusunda sesini dünyaya duyurduğunu söyledi.

Liu, Xi Jinping'in uluslararası düzenle ilgili dikkat çektiği noktaların, Çin'in sorumlu bir ülke olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Xi Jinping, yeni yıl konuşmasında, “Çin, BM'nin otoritesini ve statüsünü kararlılıkla koruyacak, uluslararası yükümlülük ve sorumluluklarını aktif şekilde yerine getirecek, küresel iklim değişikliğiyle mücadeledeki sözlerini tutacak, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaklaşa inşasını ilerletecek, dünya barışının inşa etmeye, küresel kalkınmaya katkı sağlamaya ve uluslararası düzeni savunmaya devam edecek; Çin halkı, diğer ülkelerin halklarıyla birlikte insanoğlunun daha müreffeh, huzurlu ve güzel bir geleceğe sahip olması için çalışacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Liu, 2017 yılında küresel yönetişime katkısı artan Çin'in, özellikle de iklim değişikliği, yoksullukla mücadele ve Güney-Güney işbirliği alanlarında yönlendirici rol oynadığını dile getirdi.

Çin'in ortaya koyduğu insanlık için ortak kader topluluğu oluşturma ve Kuşak ve Yol inisiyatifi fikirlerinin BM'nin karar belgelerine de girdiğini belirtti.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Liu, Çin'in 2020 itibarıyla yoksulluğun ortadan kaldırılmasını hedefinin, insanlığın gelişimine yapılan büyük katkılardan biri olmanın yanında, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesi hedefine ulaşılması için atılan bir adım olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor