Xi Jinping ve Zuma'dan karşılıklı kutlama

2018-01-01 16:26:11 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 20. Yıldönümü dolayısıyla bugün birbirlerine kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında; aradan geçen 20 sene boyunca iki tarafın ortak çabalarıyla ikili ilişkilerin alabildiğine geliştiğini, ortaklık ilişkilerinin ise önce stratejik sonra da kapsamlı stratejik ortaklık olarak ilerlediğini ifade etti.

Xi, iki ülke arasındaki işbirliğin güçlenerek gelişmesinin, her iki ülke ve halkının temel çıkarlarına uygun olduğuna dikkat çekti.

Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun ortak dönem başkanı ülkeler olduğunu dile getiren Xi, 2015 yılında kendisi ve Zuma'nın ortak başkanlığındaki Johannesburg Zirvesi'nin başarıyla tamamlandığını hatırlattı.

Xi, Zuma'nın önerisi ve Afrika ülkelerinin ortak isteği üzerine, Çin'in 2018 yılında aynı foruma ev sahipliği yapmayı kabul ettiğini söyledi.

Xi, Çin'in 2018 zirvesini Çin-Afrika işbirliğini güçlendiren tarihsel bir şenlik olarak, Zuma ve foruma üye diğer Afrika ülkeleri liderleriyle birlikte düzenlemeye hazır olduğunu kaydetti.

Zuma, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 20 senede, işbirliği anlamında büyük başarılar kaydedildiğine dikkat çekti.

Zuma, ikili ilişkilerin gittikçe daha stratejik bir önem taşımaya başladığını belirtti.

Eylül 2018'de Çin'de düzenlenecek Çin-Afrika İşbirliği Forumu Zirvesi'ne katılmayı dört gözle beklediğini söyleyen Zuma, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20. Yıldönümü vesilesiyle, iki ülke arasındaki dostluğun daha da güçlenmesini, işbirliğinin artmasını ve ortak kazanç elde edilmesini beklediğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor