CRI Başkanı'nın yeni yıl konuşması

2018-01-01 15:36:09 CRI

CRI Başkanı'nın yeni yıl konuşması

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) Başkanı Wang Gengnian, radyo ve internet aracılığıyla, radyonun yurt dışındaki dinleyicileri ve takipçilerinin yeni yılını kutladı. Hem dinleyicilerin hem takipçilerin CRI'ın yakın arkadaşı gibi olduğuna işaret eden Wang Gengnian, CRI'ın onların ilgi ve destekleriyle daha emin adımlarla ilerleyebildiğini belirtti.

Wang Gengnian, CRI'ın yeni yılda da, her zaman olduğu gibi kaliteli ve doğru bilgi akışı sağlayarak; Çin'in daha iyi algılanması, anlaşılması ve sevilmesi için daha da iyi bir platform sağlayacağını dile getirdi.

Wang Gengnian yeni yıl mesajında şunları söyledi: 

“Değerli dostlar; yeni yılın ışıklarını karşılayacağımız bu güzel anlarda, CRI, CIBN (Çin Uluslararası Radyo ve Televizyon Yayıncılık Ağı) ve şahsım adına, sizlere iyi yıllar ve mutluluklar diliyorum.

2017 yılı, Çin için büyük önem taşıyan bir yıl oldu. Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla sonuçlanması, Çin'in geleceğe yönelik hazırlanan planlamayla global yönetişime katkı yaptı. Dinleyicilerimizden Franka Gulin'in söylediği gibi, 19. Ulusal Kongre hem Çin'de hem de dünyada ilgi odağı oldu. Geçtiğimiz beş yılda Çin'in kendi parlak tarihini yazdığı söylenirse, gelecekte de Çin'in yeni parlak başarılara imza atacağı söylenebilir.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılı başında İsviçre'de düzenlenen Davos Dünya Ekonomi Forumu'nda, insanlığın kader ortaklığından söz etti.

Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu mayıs ayında Beijing'de yapıldı.

BRİCS Ülkeleri Liderleri Zirvesi Eylül ayında Çin'in Xiamen kentinde düzenlendi.

Çin Komünist Partisi-Dünya Siyasi Partileri Üst Düzey Diyaloğu kasım ayında Beijing'de gerçekleştirildi.

Tüm bu gelişmeler; Çin'in barış, gelişme, karşılıklı çıkar ve dışa açılımla ilgili düşünceleri ile pratikteki özgüven, kapsayıcılık ve sorumluluğunu ortaya koydu.

 Bugün, uluslararası arenada ve güç dengelerinde büyük değişiklikler yaşanıyor, siyasi ve ekonomik yeni bir sisteme geçiliyor. Çağımızın önlenemez hedefleri; barış, ilerleme, işbirliği ve ortak kazanç. Temas ve iletişimin, anlayışı geliştiren ve dostluğu pekiştiren birer köprü olduğuna inanıyoruz.

Geçtiğimiz yıl, yabancı ülkelerle işbirliğine giderek o ülkelerin ana dillerinde yayın yapmakta ısrar eden CRI; modern, kapsamlı ve yeni bir anlayışa sahip uluslararası medya organı olma hedefine daha sağlam adımlar attı. Video, TV, internet, gazete ve dergi dahil bütün medya organlarını geliştirerek bir “China” markasını oluşturmaya çalışırken, APP ve sosyal medya hesapları gibi yeni medya yöntemleriyle de takipçilerimize asıl Çin'i kapsamlı olarak tanıtmayı arzu ediyoruz.

Bunun yanında, takipçilerimizden gelen çeşitli talepleri karşılayabilmek üzere mikro-video, animasyon, fotoğraf gibi görsel materyalleri titizlikle hazırlıyoruz. Yurt dışındaki medya işbirliği ağımızı artırarak, takipçilerimize dünyanın her köşesinden haber ve gerçek hikâyeler sunmaya çalışıyoruz. Yabancı ülkelerle kültürel iletişimin yeni yollarını keşfediyoruz. “Çin Tiyatrosu” aracılığıyla, yabancı dillere çevrilmiş sinema ve televizyon eserlerini izleyicilere sunuyoruz.

Arkadaşlar, ancak sizin ilgi ve desteğiniz yardımıyla, daha emin adımlarla ilerleyebiliriz.

2017 yılında, CRI takipçilerinin etkileşim sayısı 95 milyonu, farklı dillerdeki sosyal medya hesaplarının takipçi sayısı 62 milyonu, APP abone sayısı ise 26 milyonu aşarak yeni bir rekora bir kez daha imza atıldı. Bütün CRI çalışanları adına, bizi destekleyen herkese şükranlarımı sunuyorum.

2018 yılında da daha kaliteli haberleri ilk ulaştıran mecra olarak, takipçilerimize hem Çin'i tanımaları hem dünyadan haberdar olmaları için daha fazla platform sağlayacağız.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor