Çin ve Rusya liderlerinden karşılıklı yeni yıl mesajları

2017-12-31 20:00:44 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün birbirlerine yeni yıl tebrik mesajları gönderdi.

Çin hükümeti ve halkı adına, Putin'e ve Rus halkına içten selamlarını sunan Xi, Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinde önemli ilerlemeler kaydedildiğini, Kuşak ve yol inşasının Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesi sürecinde belli kazanımlar elde edildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi ayrıca iki ülkenin stratejik projelerdeki işbirliğinin istikrarlı şekilde ilerlediğini, basın kuruluşları arasındaki iletişim ve kültür işbirliğinin verimli şekilde gerçekleştirildiğini, iki ülke arasındaki dostluğun sağlamlaştırıldığını kaydetti.

Xi, yeni yılda Çin'in Rusya'yla karşılıklı siyasi ve stratejik güveni sağlamlaştırarak kapsamlı somut işbirliğini geliştireceğini kaydetti. Xi, 2018 ve 2019 yılında düzenlenecek Çin-Rusya Yerel İşbirliği İletişim Yılı etkinliğinin iki ülke arasındaki teması derinleştireceğini, Çin-Rusya dostluğunu artıracağını sözlerine ekledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çin halkına selamlarını sunan ve iyi dileklerini ileten Putin de 2017 yılında Rusya-Çin ilişkilerinde pek çok alanda kazanım elde edildiğini kaydederek, iki tarafın uluslararası işlerde verimli eşgüdüm yaparak, uluslararası sorunların çözümüne katkıda bulunduğunu hatırlattı.

Putin, yeni yılda Rusya'nın Çin'le ortak çaba göstererek, Rusya-Çin kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerini derinleştireceğini ve iki ülke halkına fayda sağlayacağını belirtti.

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang ve Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de karşılıklı yeni yıl mesajı gönderdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor