Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yıl mesajı

2017-12-31 19:57:55

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yıl mesajı


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2017 yılının son saatlerinde yeni yıl konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Çin Ulusal Radyosu (CNR), Çin Merkez Televizyonu (CCTV) ve Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) üzerinden tüm dünyaya iletilen konuşmasında şunları söyledi: 

Yoldaşlar! Değerli dostlar, bayanlar ve baylar;

Sizleri selamlıyorum! Zaman su gibi akıyor, 2018 yılının eşiğinde olduğumuz şu güzel saatlerde, çeşitli etnik gruplara mensup tüm Çin vatandaşlarına, Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri, Taiwan Adası ve yabancı ülkelerde yaşayan yurttaşlarıma ve dünyanın dört bir köşesindeki yabancı dostlarımıza yeni yıl dileklerimi sunmak istiyorum.

Ne ekersen, ne biçersin. Her yeni günde, değişimle karşı karşıyayız. 2017 yılında Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'ni düzenleyerek, sosyalist modernizasyon sürecinin kapsamlı şekilde ilerletilmesinde yeni bir adım attık. Ülkemizin gayri safi yurtiçi hasılası 80 trilyon yuanın üstüne çıktı, ülke genelinde 13 milyondan fazla vatandaşımız iş imkânına kavuştu. Yaşlılık sigorta sisteminin kapsadığı nüfus 900 milyona, temel sağlık sigortasından faydalanan nüfus 1 milyar 350 milyona ulaştı. 10 milyondan fazla vatandaşımız yoksulluktan kurtuldu. “Konut sıkıntısı giderilirse, halkın yüzü güler.” Bu bağlamda yoksulluk sıkıntısı çeken ve zorlu doğa şartlarında yaşayan 3 milyon 400 binden fazla vatandaşımız, verimli topraklara yerleştirildi, sıcak ve konforlu evlere kavuştular. Şartları elverişsiz olan 6 milyon konut yenilendi, böylece öngörülen planı kısa sürede bitirdik. Buna paralel olarak, halkın günlük yaşam seviyesini iyileştiren çeşitli çalışmalar hızlandırıldı, ekolojik ortam iyileştirildi, halka daha büyük mutluluk ve güvenlik sunduk, böylece orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulması için büyük bir adım atıldı.

Teknolojik inovasyonda ve büyük projelerin uygulanmasında arka arkaya başarılar kaydedildi. Huiyan (Akıllı göz) uydusu, uzaya gönderilerek öngörülen yörüngede çalışmaya başladı. Çin yapımı C919 büyük ölçekli yolcu uçağının uçuş denemesi sorunsuz şekilde devam ediyor, kuantum bilgisayarı icat edildi, deniz sularında yetiştirilen çeltik için üretim denemesi gerçekleştirildi. İlk Çin yapımı uçak gemisi suya açıldı. Haiyi (Deniz Kanadı) adlı deniz dibinde araştırma yapan denizaltı robot için testler tamamlandı, deniz dibinde yanan buz için sondaj denemesi başarıya ulaştı. Yangshan-4 otomatik iskelesi resmen hizmete girdi. Hong Kong-Zhuhai-Makao köprüsünün ana yapısı tamamlandı. “Fuxing” serisi hızlı trenimiz, uçsuz bucaksız topraklarımızda sorunsuz şekilde seyrediyor... Çin halkının üstün yaratıcı zekâsını bu vesileyle takdir ediyorum!

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 90. kuruluş yıldönümü için Zhurihe karma eğitim üssünde arazi ortamında kıta denetimi gerçekleştirdik. Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin anavatana kavuşmasının 20. yıldönümü nedeniyle Hong Kong'a resmi ziyaret gerçekleştirdim, Hong Kong'da uzun vadeli refah ve istikrarın korunduğuna bir kez daha tanıklık ettim. Hong Kong'un daha parlak bir geleceğe kavuşacağına inanıyorum. Aynı zamanda Japon saldırganlara karşı ulusal direniş savaşının 80. yıldönümü ile Nanjing katliamı kurbanlarını anmak için ulusal tören düzenledik, böylece tarihteki acılarımızı bir kez daha hatırladık ve barış dileğinde bulunduk.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor