2017 Çin Oyun Endüstrisi Yıllık Toplantısı başladı

2017-12-30 15:23:03

2017 Çin Oyun Endüstrisi Yıllık Toplartısı, 19 Aralık günü Hainan eyaletinin Haikou kentinde resmen başladı. Teması “Rüyaları yaratıcılıkla gerçekleştirmek, zorlukları aşarak ilerlemek” olarak belirlenen toplantı, Çin Ulusal Basın, Yayın ve Radyo, Film ve Televizyon Kurumu'nun izni, Çin İşitsel, Görsel ve Dijital Yayıncılık Derneği, Hainan Eyaleti Kültür ve Radyo, Film ve Televizyon Yayın Kurumu Spor Dairesi, Hainan Eyaleti Sanayi ve Bilişim Müdürlüğü, Hainan Eyaleti Ticaret Müdürlüğü ve Chengman İlçe Belediyesi'nin desteğiyle, Çin İşitsel, Görsel ve Dijital Yayıncılık Derneği Ticaret Komisyonu ve Hainan Ekoloji ve Yazılım Şirketler Grubu tarafından düzenlendi.

2017 Çin Oyun Endüstrisi Yıllık Toplantısı başladı

“Oyun endüstrisinin geliştirilmesini teşvik etmeyi, marka oluşturulmasını desteklemeyi, eşit rekabet ortamı sağlamayı ve ulusal endüstriyi geliştirmeyi” amaçlayan toplantıda, Çin'de oyun endüstrisinin ortak görüşe ulaşma, karşılıklı güveni artırma ve işbirliğini genişletme ruhu doğrultusunda ilerlemesinin sağlanacağı hususunda fikir birliğine varıldı. Hainan Eyaleti Kültür ve Radyo, Film ve Televizyon Yayın Kurumu Spor Dairesi Başkanı Ding Hui, toplantının açılışında bir konuşma yaptı.

Çin Ulusal Basın, Yayın ve Radyo, Film ve Televizyon Kurumu Müdür Yardımcısı Zhang Hongsen de toplantıda “2017 Yılı Çin Oyun Endüstrisi Raporu”nu okudu. Zhang, 2017 yılında Çin'de oyun endüstrisindeki yükselişin korunarak, bu alanda sevindirici başarılar kaydedildiğini belirtti. Zhang, ölçek olarak genişlemeyi sürdüren oyun endüstrisinin, internet ekonomisinin motoru olma konumunu koruduğunu söyledi. Sektörle ilgili Çin İşitsel, Görsel ve Dijital Yayıncılık Derneği tarafından sağlanan yıllık araştırma verilerine göre, 2017 yılında yurt içinde oyun piyasasından elde edilen toplam gelirin, geçen yıla oranla yüzde 23 artarak 203 milyar 610 milyon yuana ulaştığına işaret eden Zhang, bunun içinde internet üzerinden oynanan oyunlardan sağlanan gelirin geçen yıla kıyasla yüzde 18,2 artarak 139 milyar 740 milyon yuanı bulduğunu, cep telefonu üzerinden oynanan oyunlardan sağlanan gelirin ise yüzde 41,7 artışla 116 milyar 120 milyon yuana çıktığını ifade etti.

2017 Çin Oyun Endüstrisi Yıllık Toplantısı başladı

Çin Ulusal Basın, Yayın ve Radyo, Film ve Televizyon Kurumu Müdür Yardımcısı Zhang Hongsen

Bunun yanı sıra, Çin yapımı oyunların dış piyasalardaki payının da istikrarlı şekilde arttığını kaydeden Zhang, 2017 yılında yurt dışındaki satış hacminin, geçen yıla göre yüzde 14,5 artarak 8 milyar 280 milyon ABD Doları'nı bulduğunu söyledi. İkinci olarak ise oyun sayısındaki istikrarlı artışın, eğlence sektöründeki tüketimin artmasına büyük katkılar yaptığına dikkat çeken Zhang, 2017 yılında Çin Ulusal Basın, Yayın ve Radyo, Film ve Televizyon Kurumu'nun izniyle piyasaya sürülen oyun çeşidinin 9 bin 800'ü bulduğunu belirtti. Bunun yüzde 95'ten fazlasının Çin yapımı olduğunu ifade eden Zhang, oyun kullanıcılarının sayısının geçen yıla göre yüzde 3,1 artarak 5 milyon 83 bine ulaştığını ve oyun kullanıcılarının toplam internet kullanıcılarının yüzde 75'ten fazlasını oluşturduğunu dile getirdi. Ayrıca, oyun sektöründe faaliyet gösteren ve borsaya açılan işletmelerin sayısının 185'e çıktığını söyleyen Zhang, tüm bunların, toplumun yatırım bakımından oyun endüstrisine tam güven duyduğunu ve bu sektörden beklentisinin büyük olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor