Kırsal kesimlerde kalkınma hızlanacak

2017-12-29 20:36:56

Merkezi Köy Çalışmaları Toplantısı 28-29 Aralık günlerinde başkent Beijing'de yapıldı.

Toplantıda, Çin Komünist Partisi 19. Genel Kongresi'nde alınan kararların hayata geçirilmesi, Xi Jinping'in yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesinin referans alınması, tarım ve köy çalışmalarının mevcut durumu, kırsal kesimlerde kalkınma stratejisinin uygulanması gibi konular ele alındı, önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalara ışık tutuldu.

Toplantıda, geçen 5 yıl içinde merkezinde Xi Jinping olan ÇKP Merkez Komitesi'nin, tarım ve köy çalışmalarını hep en ön planda tutarak tarihi başarılar kaydettiğine işaret edildi.

Bu bağlamda, kentsel ve kırsal kesimlerdeki dengeli gelişme yoğunlaştırıldı, kırsal kesimlerde sosyal güvenlik, eğitim, kültür ve sağlık gibi alanlarda hızlı gelişme yaşandı, 66 milyon köylü yoksulluktan kurtuldu.

Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi doğrultusunda kırsal kesimlerde kalkınmaya ağırlık verileceğine işaret edilen toplantıda, kentsel ve kırsal kesimlerdeki gelişmenin entegre edileceği belirtildi. Kırsal kesimlerde temel ekonomik sistemin pekiştirilerek ortak refahın ilerletilmesi, tarım sektöründe tedarike dayalı reformun derinleştirilmesi, yeşil gelişmenin yoğunlaştırılarak insan-doğa dengesinin korunması, köy kültürünün yaygınlaştırılması, kırsal kesimde yönetim inovasyonunun pekiştirilmesi ve yoksullukla mücadelenin yürütülmesi gibi bir dizi tedbir alınması kararlaştırıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor