Çin'den “Kuzey Kore'ye petrol” iddiasına yanıt

2017-12-29 19:03:29

     Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bir Çin gemisinin 19 Ekim günü Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC, Kuzey Kore) yasa dışı yolla petrol nakletmesine ilişkin iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

     ABD Başkanı Trump, bir Çin gemisinin uluslararası deniz sahasında KDHC gemisine petrol naklettiğini iddia etmişti. ABD hükümeti bu iddiaların ardından “hayal kırıklığına” uğranıldığını açıkladı.

Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin mevzu bahis iddia hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Soruşturma neticesine göre, bahsi geçen geminin bu yıl Ağustos ayından itibaren Çin limanlarına hiç yanaşmadığı, bu geminin bir Çin limanına giriş veya çıkış kaydı da bulunmadığı belirlendi.

Sözcü Hua Chunying, Çin hükümetinin BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına hep sadık kaldığına işaret ederek, Çin vatandaşları ve işletmelerinin bu kararları ihlal edecek girişimlerde bulunmasına asla izin vermediklerini söyledi. Sözcü, eğer BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden bir usulsüzlük tespit edilirse, bunun yasalara uygun olarak ciddi şekilde cezalandırılacağını da ekledi.

Çin dışişleri sözcüsü Hua, ilgili tarafların Güvenlik Konseyi'nin Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna ilişkin kararlarına etkin şekilde uymaları, yarımadada silahsızlanmanın, istikrar ve barışın tesis edilmesi için çaba harcamaları çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor