Yang Jiechi Suudi Bakanları kabul etti

2017-12-28 10:17:31 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi, dün Çin'i ziyaret eden Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madencilik Bakanı Halid El Falih ve Maliye Bakanı Muhammed El Cadan ile görüştü.


Yang, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz önderliğinde büyük ilerlemeler kaydedildiğine işaret etti.


Suudi Arabistan'ın Çin'in Ortadoğu diplomasisinde her zaman öncelikli olduğunu dile getiren Yang, kendileriyle birlikte, iki ülke arasındaki üst düzey karma komitede kaydedilen sonuçları yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.


Yang, “Kuşak ve Yol” inisiyatifiyle “2030 Vizyonu”nu birleştirerek, iki ülke halkına yararlı yeni işbirliği yapısı oluşturmayı umdukarını ifade etti.


Suudi Bakanlar ise, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Muhammed bin Selman'ın Çin'le olan ilişkilere büyük önem vererek, Çin'i önemli işbirliği ortağı olarak gördüklerini belirtti.


Bakanlar ayrıca, Çin'le stratejik kenetlenmeyi güçlendirerek, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor