Wang Yi, Pakistanlı mevkidaşıyla görüştü

2017-12-27 10:34:21 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Beijing'de ilk kez düzenlenen “Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Diyaloğu”na katılmak üzere ülkede bulunan Pakistanlı mevkidaşı  Hoca Muhammed Asıf'la görüştü.


Wang Yi, Çin'in komşuluk diplomasisinde Pakistan'ın her zaman önceliğinin bulunduğunu belirterek, kendileriyle kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkilerini sağlamlaştırmaya ve derinleştirmeye hazır olduklarını vurguladı.


Wang, kısa bir süre önce yayınlanan “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'na İlişkin Uzun Vadeli Planlama”da, Çin ile Pakistan'ın bağlanırlıklarını pekiştirmek üzere yaptıkları katkıların ve ortak kalkınmayı gerçekleştirme yönündeki niyetlerinin yansıtılmasının yanı sıra, planlamanın her iki ülkenin ve bölge ülkelerinin ortak çıkarlarına uygun olduğunu söyledi.


Pakistan ve Afganistan'ın Çin'in yakın dostları olduğuna işaret eden Wang, Çin başkanlığında düzenlenen Üçlü Dışişleri Bakanları Diyaloğu'nun, Pakistan ve Afganistan arasında iyi bir iletişim platformu sağlamayı, üç taraf arasındaki somut işbirliğini güçlendirmeyi ve bölgedeki barış, istikrar ve gelişimi beraber savunmayı amaçladığını ifade etti.


 Hoca Muhammed Asıf ise, Çin'in Pakistan'ın kapsamlı stratejik işbirliği ortağı ve en güvenilir dostu olduğunu dile getirdi.


Asıf, Çin'le sıkı temaslarda bulunarak, iki ülke liderleri arasında varılan önemli fikir birliklerini yerine getirmeye ve “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru” inşasını hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.


Asıf ayrıca, Pakistan'ın, Üçlü Dışişleri Bakanları Diyaloğu'nda olumlu sonuçların alınmasını hızlandırmak üzere yapıcı bir tavırla ve büyük bir samimiyetle çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor