“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru Afganistan'a uzatılabilir”

2017-12-27 09:54:27 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”nun uygun bir şekilde Afganistan'a uzatılmasının değerlendirilebileceğini belirtti.


Wang Yi, dün Afganistan Dışişleri Bakanı Selahattin Rabbani ve Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Wang Yi, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”na ilişkin değerlendirmesinde, projenin her iki ülkenin taleplerine uygun olduğu gibi, iki ülkenin ortak kalkınmasını da hedeflediğini belirtti.


Wang, projenin, aradan geçen dört sene boyunca Pakistan halkının yaşam koşullarını iyileştirme ve altyapı tesisleri inşasını hızlandırma konularında önemli rol oynadığına dikkat çekti.


Wang, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”nun hiçbir üçüncü tarafı karşısına almadığını, tam tersi üçüncü bir tarafın veya bütün bölgenin projenin fırsatlarından faydalanmasını sağlamayı amaçladığını ifade etti.


Afganistan'ın, hem Çin'in hem de Pakistan'ın önemli bir komşusu olduğuna işaret eden Wang, iki ülkenin Afganistan'la birlikte, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç ilkesinde, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”nun uygun bir şekilde Afganistan'a uzatılmasını ele almaya hazır olduklarını dile getirdi.


Wang ayrıca, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”nu uzun vadede Afganistan aracılığıyla “Çin-Orta ve Batı Asya Ekonomik Koridoru”yla birleştirmek istediklerini belirtti.


Wang, son olarak üç tarafın da Kuşak ve Yol çerçevesinde daha geniş bağlarla, bölgenin kalkınması ve refahı için katkılarda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor