Wang Yi, Afgan mevkidaşıyla bir araya geldi

2017-12-26 20:24:43

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Afgan mevkidaşı Selahaddin Rabbani'yle bugün Beijing'de bir araya geldi.

Çin ile Afganistan arasında geleneksel dostluk bulunduğuna işaret eden Wang Yi, Kuşak ve Yol inşasında Afganistan'ı önemli bir ortak olarak gören Çin'in bu ülkeyle işbirliği alanlarını genişleteceğini belirtti.

Wang Yi, Afganistan'da bir an önce geniş kapsamlı ve hoşgörülü siyasi uzlaşmanın gerçekleştiğini görmek istediklerini dile getirdi.

Wang Yi, Çin'in önerisiyle oluşturulan üçlü dışişleri bakanları toplantısı mekanizmasının Afganistan ile Pakistan arasında temas ve diyalog platformunun kurulması ve 3 taraf arasında gerçekçi işbirliğinin geliştirilmesini amaçladığını vurguladı. Çinli bakan, Afganistan ve Pakistan'ın, aralarında karşılıklı güven tesis etmesi ve ilişkileri iyileştirmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Afganistan Dışişleri Bakanı Rabbani, Çin'i kalıcı ve güvenilir ortak olarak gördüklerini ve ülkesine sağladığı destekler için Çin'e minnettar olduklarını kaydetti. Rabbani, Kuşak ve Yol inisiyatifinin hayata geçirilme sürecine aktif şekilde katılacaklarını ifade etti.

Çin'in, Afganistan ve Pakistan'ın ortak dostu olduğunu belirten Rabbani, Çin'le işbirliğini yoğunlaştıracaklarını, kalkınma ve güvenlik alanlarındaki sorunları ortaklaşa göğüsleyeceklerini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor