Çin'den Japonya'ya çağrı

2017-12-26 19:13:19

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Japonya'nın savunma nitelikli askeri gelişme yolunda ısrarlı olması gerektiğini belirterek, Tokyo'nun barışçı gelişme yolunda ilerlemesini ve askeri alanda temkinli adımlar atmasını beklediklerini söyledi.


Japonya basınında yer alan haberlere göre, Japon donanması, Izumo tipi firkateynini uçak gemisi olarak yenileyerek, Amerikan ordusuna yakıt ikmali yapacak.


 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Japonya'nın askeri alandaki faaliyetlerinin uluslararası toplum tarafından yakından izlendiğine işaret ederek, Japonya anayasası 9. maddesinin barışçı gelişme yolu için uluslararası topluma ciddi bir taahhüt ve garanti olduğunu, Japonya'nın Izumo firkateynini yenilemesi halinde, anayasasını ihlal edeceğini söyledi.

Sözcü Hua Chunying, Japonya'nın savunma çizgisinde ısrarcı olması, barışçı gelişme yolunda ilerlemesi, askeri alanda temkinli adımlar atması, bölgesel karşılıklı güven ve istikrarı pekiştirecek eylemlere odaklanması çağrısı yaptı.

Hua Chunying, Japon yetkililerinin son yıllarda yaptıkları açıklamalarla, Japonya'nın barışçı bir güç olduğunu iddia ettiklerini hatırlatarak, Japonya'nın söz ve icraatlarının çelişmediğini görmek istediklerini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor