Wang Yi , Afgan mevkidaşıyla görüştü

2017-12-26 10:08:38 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de “Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı”na katılmak üzere ülkede bulunan Afgan mevkidaşı Selahattin Rabbani ile görüştü.

 

Wang Yi görüşmede, Afganistan'ın Kuşak ve Yol'un önemli bir ortağı olduğunu belirterek, Çin'in Afganistan ile gelişme stratejilerini uyumlu hale getirmeyi ve işbirliğini genişletmeyi umduğunu ifade etti.


Wang, Afganistan'da ülke halkı tarafından sahiplenilen ve yürütülen geniş ve kapsamlı bir politik barış süreci görmeyi beklediklerini vurguladı.


Wang ayrıca, Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın Afganistan ve Pakistan için bir iletişim platformu kurmayı ve üçlü işbirliğini desteklemeyi hedeflediğinin altını çizdi. Wang, iki ülkeye, güven inşa etme, anlayışı ilerletme ve bağları geliştirme çağrısı yaptı.


Selahattin Rabbani ise, Çin'in ülkesinin daimi ve güvenilir bir ortağı olduğuna işaret ederek, Afganistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif bir şekilde katılmaya ve Çin'le bağlanılırlık, altyapı ile enerji gibi alanlarda işbirliğini ilerletmeye hazır olduğuna işaret etti.


Rabbani ayrıca, dışişleri bakanları toplantısı aracılığıyla üçlü güveni sağlamlaştırarak, gelişim ve güvenlik sınamalarına birlikte karşılık vermeyi beklediklerini sözlerine ekledi.


İlk kez düzenlenen Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısı, bugün (Salı) Çin'in başkenti Beijing'de yapılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor