Altı ülkeden parlamento temsilcileri bir araya geldi

2017-12-26 09:52:55 CRI

Çin, Pakistan, Afganistan, İran, Rusya ve Türkiye'nin parlamento temsilcileri, 24-25 Aralık günlerinde Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bir araya geldi. Toplantıda Çin'i, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Ping temsil etti.


Zhang Ping toplantıda yaptığı konuşmada, terörizmin bölge ülkeleri ile uluslararası toplumun karşı karşıya kaldığı ortak bir güvenlik tehdidi olduğuna dikkat çekti.


Zhang, Çin'in diğer ülkelerle birlikte, terörle mücadele işbirliğini güçlendirerek, bölgede barış ve istikrarı savunmaya hazır olduğunu belirtti.


Zhang, Kuşak ve Yol inşasını hızlandırarak, ülkeler arasında işbirliğine dayalı ortak kazanç gerçekleştirerek, insanlık için kader ortaklığı oluşturmayı istediklerini söyledi.


Zhang toplantı sırasında, Pakistan Milli Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadıq ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ile ayrı ayrı görüşerek, ikili ilişkiler ve yasama organları arasındaki iletişim ile her iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Çin, Pakistan, Afganistan, İran, Rusya ile Türkiye dahil altı ülkenin parlamento başkanları ve başkan yardımcılarının katıldığı toplantıda “İslamabad Deklarasyonu” yayınlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor