Çin Dışişleri: Uluslararası toplum Kudüs konusunda tavrını koydu

2017-12-25 19:00:02

 Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Filistin-İsrail sorununun kapsamlı, adil ve kalıcı şekilde çözülmesi, bu sayede Ortadoğu'da barışın oluşturulması için katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.


3. Filistin-İsrail Barış Semineri 21-22 Aralık'ta başkent Beijing'de yapıldı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in öteden beri Filistin halkının milli davasının kararlılıkla arkasında durduğuna işaret ederek, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenliğe sahip bağımsız Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini kaydetti.


Filistin'in tam anlamıyla devlet kurması halinde, İsrail'in de tam anlamıyla kalıcı güvenliğe kavuşabileceğine dikkat çeken sözcü Hua, Filistin-İsrail sorununun köklü şekilde çözülmesiyle Ortadoğu'da gerginliğin ciddi manada yumuşayacağını belirtti.


 Sözcü Hua Chunying, BM Genel Kurulu'nda kısa süre önce kabul edilen kararla, uluslararası toplumun, Kudüs'ün statüsünü değiştiren herhangi bir karar veya eylemin geçersiz olacağı yönünde bir irade ortaya koyduğunu hatırlatarak, ilgili tarafların tarih, hukuk, uluslararası mutabakat ve barış içinde bir arada yaşama ilkeleri doğrultusunda Kudüs'ün statüsünü belirleyen bir çözüm planı oluşturmaları gerektiğini söyledi.


  Hua Chunying, Filistin ve İsrail'in karşılıklı olarak güvenlik haklarına saygı göstermeleri ve gerginliği tırmandıracak eylemlerden kaçınmaları çağrısı yaptı.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor