Yabancı şirketlerin Çin'in temiz enerji hamlesine ilgisi büyük

2017-12-24 19:55:36

Yabancı şirketlerin Çin'in temiz enerji hamlesine ilgisi büyük

Çin'in çevreyi koruma ve hava kirliliğini önleme çabaları yenilenebilir enerji piyasasını genişletiyor ve sektör liderlerinin ilgisini çekiyor.
Otomotiv şirketleri, dünyanın en hızlı büyüyen yeni enerjili araç piyasası için birbiriyle yarışıyor.
ABD merkezli otomobil üreticisi Tesla'nın bir fabrika açmak üzere Shanghai ile görüşme aşamasında bulunduğu ve şirketin “Çin pazarına derinden bağlı olduğu” öğrenildi.
Ford, yakın zamanda Anhui Zotye Otomobil Şirketi ile elektrikli araç üretimi ve Çin'deki satışları için ortak olacağını ve 2025'e kadar 15 modeli piyasaya süreceklerini açıkladı.
Yabancı şirketlerin ilgisi, Çin'in yeni enerjili araçlar için vergi muafiyeti ve sübvansiyonlarla çevre koşulları üzerindeki baskıyı hafifletme çabaları nedeniyle yükseldi.
Hükümetin inisiyatifindeki fırsatlar yalnızca otomotiv sektöründe görülmüyor, aynı zamanda kimyasal madde üreticilerinden doğal gaz tedarikçilerine pek çok şirket, Çin'in yeni enerji piyasasının uzun vadeli ve sürdürülebilir büyüme vaadinden etkilenmiş durumda.
İsviçre'nin kimya devi Clariant, küspeyi etanole çeviren “sunliquid” teknolojisini pazarlamak için Çinli ortaklar arıyor. Şirketin biyo-yakıt ve türevleri bölümünün sorumlusu Markus Rarbach, söz konusu teknolojilerinin 2018 itibarıyla geniş kullanımda olabileceğini belirtti.
Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi ve Ulusal Enerji İdaresi, geçen eylül ayında, 2020'ye kadar biyo-etanol yakıtın kullanımını artırmayı kararlaştırmıştı. Buna göre, yılda 50 bin ton selülozlu etanol üretimi yapılacak bir fabrika inşa edilmesi planlanıyor.
Yakıtlardaki dönüşüm kışın görülen hava kirliliğinin azaltılmasına da katkı sağlıyor. Beijing, bu yıl ısıtma amaçlı kullanılan kömür yakmalı 4 bin kazanı kapattı, kömürün yerine doğal gaz ve elektriğin kullanımını yaygınlaştırdı, yerli yakıt şirketlerini yabancı ülkelerde yeni gaz kaynakları aramaya teşvik etti.
ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ziyareti esnasında imzalanan anlaşmaya göre Sinopec, Alaska'da sıvılaştırılmış gaz keşfini üstlenecek. Çin Ticaret Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, söz konusu projenin ABD'de 70 bin kişiye istihdam yaratacağı gibi Çin'de de yıllık karbondioksit emisyonunu 80 milyon ton azaltması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor