“Çin, nükleer denemelerin yasaklanmasında büyük rol oynuyor ”

2017-12-22 16:44:57 CRI

Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO) Hazırlık Komisyonu İcra Sekreteri Lassina Zerbo, Xinhua Haber Ajansı'na verdiği demeçte, Çin'in nükleer denemelerin yasaklanmasında her geçen gün daha büyük rol oynadığını açıkladı.

Genel merkezi Viyana'da bulunan CTBTO, uluslararası arenada nükleer denemelerin yasaklanması ve nükleer silahsızlanma bakımından önemli bir küresel mekanizma konumunda. Örgüt, dünya genelinde kurulan çok sayıda gözlem istasyonunda nükleer denemelerin yasaklanmasına dair çalışmaları takip etmekte.

Çin'de CTBTO'nun radyo-aktiviteyi ölçen 5 gözlem istasyonunun yer aldığını hatırlatan Zerbo, Çin'in nükleer denemelerin yasaklanmasına büyük katkı yaptığını, bunun Çin'in küresel meselelerde giderek artan rolünün de önemli bir yansıması olduğunu vurguladı.

Çin'in gelişmekte olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Zerbo, Beijing'in BM çerçevesinde yürüttüğü çalışmalarının diğer gelişmekte olan ülkeler için de örnek oluşturduğunu ifade etti.

Zerbo, Çin'in ileri teknolojileri kullanarak, nükleer denemelerin yasaklanmasında kendi mucizesini yarattığını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor