Çin: Kuşak ve Yol ile amacımız süper güç olmak değil

2017-12-20 18:13:13 CRI

Çin, Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini ilerleterek süper güç olmayı amaçlamadığını açıkladı.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, önceki gün yaptığı açıklamada, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi aracılığıyla kendi düzenini kurmaya çalıştığını iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuya değinerek, Kuşak ve Yol girişiminin herhangi bir ülkeyi hedef almadığını, aksine herkese açık olduğunu ve hoşgörü ilkesine dayandığını ifade etti.

Çin'in Kuşak ve Yol girişimine herkesin katılımını olumlu karşıladığını ve projenin tarafsız ve makul bir tutumla değerlendirilmesini arzuladığını vurgulayan Hua, şunları söyledi:

“Kuşak ve Yol İnisiyatifi, güzergâhta yer alan ülkelerin altyapı tesislerini inşa etme ve bu ülkeler arasındaki ulaşım bağlantısını güçlendirme hedefine işaret etmektedir. İlgili ülkelerin politikaları ve kalkınma stratejilerinin birbirine kenetlenerek ortak kalkınmanın sağlanması amaçlanmaktadır. Çin; ortak istişare, inşa ve paylaşım ilkelerinde ısrar ederek Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini ilerletmeyi arzulamaktadır. Çin, tüm taraflarla müzakereye açıktır. Çin, süper güç olma gibi bir amacı şimdiye kadar gütmediği gibi bundan sonra da gütmeyecektir.”

Güzergâhta yer alan ülkelerin de Kuşak ve Yol girişimini desteklediklerini belirten sözcü, girişimin getirdiği olumlu gelişmelere dair rakamları da aktardı. Hua Chunying'in verdiği bilgilere göre, Kuşak ve Yol kapsamında 80 ülkeyle işbirliği anlaşması imzalandı, 24 ülkede 75 sınır ötesi serbest ticaret bölgesi kuruldu. Çinli işletmelerin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yatırımları ise 50 milyar ABD Doları'nı aştı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor