Etiyopya'da etnik çatışma: 78 ölü

2017-12-20 10:57:44 CRI

Etiyopya hükümetine bağlı enformasyon ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, bu ülkenin Oromiya eyaletinde meydana gelen, Oromo ve Somali etnik grupları arasındaki çatışmalar nedeniyle, 78 kişi hayatını kaybetti.

14 Aralık'ta Oromiya eyaletine bağlı Mirab Hararghe bölgesinde, Oromolular, yardım yemeklerini aldıktan sonra eve dönüş yolunda silahlı militanların ani saldırısına uğradı. Saldırıda 28 Oromolu hayatını kaybetti.

Olay yerinden gelen haberlere göre, saldırganların Mirab Hararghe bölgesindeki Somalililerin yoğun bir şekilde yaşadıkları köylerden geldiği yönünde iddialar var.

Ölen Oromoluların akrabaları saldırının ardından Somalililere yönelik intikam hareketine geçmesi sonucu, 49 Somalili hayatını kaybetti.

Etiyopya hükümeti enformasyon ofisinden yapılan açıklamada, iki etnik grup arasındaki gerginliğin hafifletilmesi amacıyla, Etiyopya merkez hükümetinin etnik gruplardan kıdemli isimler ve yerel yetkililerle işbirliği içinde çaba göstermekte olduğu belirtildi.

Etiyopya'daki Oromo ve Somali etnik grupları, toprak anlaşmazlığı nedeniyle uzun zamandır gergin bir atmosferde yaşamak zorunda kalıyorlar.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor