“9. Çin-İngiltere Ekonomi ve Finans Diyaloğu” yapıldı

2017-12-16 20:17:28 CRI

“9. Çin-İngiltere Ekonomi ve Finans Diyaloğu”, Çin Başbakan Yardımcı Ma Kai ve İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond'un ortak başkanlığında Beijing'de düzenlendi.


Ma Kai görüşmede, bu yılın Çin ile İngiltere arasında büyükelçilik düzeyinde diplomatik ilişki kurulmasının 45. yıldönümü olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin derinleştirilmesinde yeni fırsatlar kazanıldığını ifade etti.


Ma Kai, diyaloğun ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından iki ülke arasında yapılan ilk ekonomi ve finans diyaloğu olarak, iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatları yerine getirme ve tarihi öneme sahip bu yeni başlangıçta ikili ekonomik ve finans işbirliğini genişletme görevi üstlendiğini söyledi.


Ma, tarafların stratejik fırsatlardan yararlanarak, enerji işbirliğini derinleştirmesi, altyapı tesisleri işbirliğinde sağlam adımlar atılmasını hızlandırması ve ticaret ile yatırım işbirliğini geliştirmenin yanı sıra, sektöre ve inovasyona dayalı işbirliğini ilerletmesi gerektiğini belirtti.


Ma Kai ayrıca, “Çin Yapımı 2025” projesinin İngiltere'nin sektörel stratejisi ile kenetlenmesinin hızlandırılması, Kuşak ve Yol çerçevesinde somut işbirliğinin güçlendirilmesi, üçüncü piyasanın araştırılması ve finansal hizmet işbirliğinin istikrarlı adımlarla ilerletilmesinin önemine de vurgu yaptı.


Ma daha sonra, iki tarafın, Renminbi'nin uluslararasılaşmasının ilerletilmesi, uluslararası konulardaki koordinasyonun güçlendirilmesi ve dünya ekonomisinin toparlanmasının gerekliliğine de değindi.


Philip Hammond ise, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin Çin'in gelecek dönemlerdeki gelişimi için bir plan hazırladığına dikkat çekerek, Kuşak ve Yol inisiyatifine destek verdiklerini dile getirdi.


Hammond, Çin ile birlikte her alanı kapsayan somut işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Söz konusu diyalogda, makro ekonomik durum, ticaret, yatırım, sektörel strateji, finansal reform, kalkınma ile Kuşak ve Yol işbirliği gibi konularda derinlemesine görüş alışverişinde bulunuldu ve 72 konuda mutabakata varıldı.


Diyaloğun ardından Ma Kai ve Phillip Hammond birlikte gazetecilerin karşısına çıktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor