Mehmet Şimşek'ten Çin'de ICBC teması

2017-12-16 15:31:57 CRI

Türkiye Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünyanın en büyük bankalarından Industrial and Commercial Bank of China Limited (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası-ICBC) Yönetim Kurulu Başkanı Yi Huiman ile Pekin'de bir araya geldi.


Resmi temasları kapsamında Çin'in başkenti Beijing'de bulunan Şimşek'in Yi ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile ICBC arasındaki ilişkiler ve geleceğe ilişkin işbirliği potansiyeli ele alındı.


Türkiye'deki büyük çaplı altyapı projelerine değinen Şimşek, ICBC Türkiye'nin faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Şimşek, "Panda Piyasası" olarak adlandırılan Çin'deki diğer önemli finans kurumlarından yetkililer ile de verimli toplantılar yaptıklarını belirterek, Türkiye'de bu alanda kaydedilen gelişmelere ilişkin ICBC yetkililerine bilgi verdi.


ICBC Yönetim Kurulu Başkanı Yi Huiman da ICBC olarak, Türkiye'de özellikle altyapı ve enerji alanındaki büyük çaplı projelere büyük önem verdiklerini ifade ederek, Türkiye'de kendilerine destek veren ilgili birimlere teşekkür etti.


Çin'in en büyük devlet bankası olan ICBC, Türkiye'de 44 şube, 49 ATM, internet ve mobil şube kanallarıyla kurumsal ve yatırım bankacılığı alanlarında hizmet veriyor. Tekstilbank'ın çoğunluk hisselerini satın alarak 20 Mayıs 2015'te Türkiye'de bankacılık faaliyetlerine başlayan ICBC'nin, 43 ülke ve bölgede faaliyet gösteren 17 binden fazla şubesi bulunuyor.​


860 milyon lira sermaye yatırımına sahip olan ICBC Türkiye, iki ülke arasındaki TL-yuan karşılıklı para transferi anlaşması (Swap) çerçevesinde Türkiye'de sermaye artırımına giden ilk ve tek Çin bankası konumunda bulunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor