Li Keqiang Güney Kore Cumhurbaşkanı ile görüştü

2017-12-16 15:20:46 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün başkent Beijing'de ülkeye resmi ziyarette bulunan Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile görüştü.


Li Keqiang, Moon Jae-in'in önceki gün Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le yaptığı görüşmede birçok fikir birliğine varıldığını ve iki ülke arasındaki ilişkilere yön verildiğini hatırlattı.


Li, Güney Kore ile beraber karşılıklı güveni arttırarak, hassas sorunların uygun şekilde çözümünü hızlandırmaya, ikili ilişkileri doğru yolda ilerletmeye, iki ülke halkına daha fazla fayda sağlamaya ve bölgede barış ile istikrarı savunmaya hazır olduklarını belirtti.


İki ülkenin işbirliği alanının geniş, kültürel iletişiminin ise yoğun olduğuna değinen Li, Çin ile Güney Kore arasında karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç oluşturulduğuna işaret etti.


Li, yeni aşamada Çin ile Güney Kore'nin, ikili ilişkilerdeki iyileşme eğilimini sağlamlaştırması, iki ülkenin gelişme stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirmesi, serbest ticaret protokolüne ilişkin görüşmelerin ikinci turunu uygun bir zamanda başlatması, ayrıca finans, yapay zeka, 5G ve büyük veri gibi yeni kalkınan sektörlerdeki işbirliğini pekiştirmesi ve kültürel iletişimi yoğunlaştırması önerisinde bulundu.


Moon Jae-in ise, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 sene boyunca bu alanda hızlı gelişmeler kaydedildiğinin altını çizdi.


Moon Jae-in, Güney Kore'nin Çin ile ikili ilişkileri güçlendirmeyi istediğine dikkat çekti.


Güney Koreli Lider ayrıca, Çin'le inovasyon sektörleri, finans ve yatırım, tarım, üçüncü taraf piyasası, çevre koruma ile turizm gibi alanlardaki somut işbirliğini genişletmeye, serbest ticaret protokolüne ilişkin görüşmelerin ikinci turunu bir an önce başlatmaya, iki ülkenin ortak kalkınması ile bölgesel barış ve refahı gerçekleştirmek için yeni katkılarda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor