Çin: Rusya'yla ilişkiler uluslararası değişimden etkilenmeyecek

2017-12-15 19:04:29 CRI

Çin ve Rusya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülkenin uzun vadeli stratejik seçimi olduğu ve bu ilişkinin uluslararası değişimden etkilenmeyeceği açıklandı.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı konuşmada, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde alınan kararları takdirle karşıladıklarını belirterek, bu kararların Rusya'nın, ülkeyi geliştirme, uluslararası düzeyde ilişkiler kurma ve uluslararası arenadaki statüsünü yükseltme görüşleriyle tamamen örtüştüğünü ya da son derece yakın olduğunu belirtti.


Putin, Çin'le ilişkilerin geliştirilmesinin Rus toplumunun ortak fikri olduğunu ve devlet başkanlığı seçimlerinde ne sonuç çıkarsa çıksın, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin uzun vadede korunacağını ifade etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Putin'in söz konusu ifadelerini değerlendirdi.


Lu Kang, Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinin bu yıl içinde yüksek seviyede daha aktif gelişme eğilimi gösterdiğine ve bir dizi önemli sonuç kazanıldığına dikkat çekti.

Lu kang, ikili ilişkilerin olgun, istikrarlı ve güçlü bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.


İkili ilişkilerin, iki ülkenin liderlerinin öncülüğünde yeni yılda da gelişimini sürdüreceğine işaret eden Sözcü, böylece iki ülkenin halklarına daha çok yarar sağlanacağını ve küresel barış, refah ve güvenliğe daha büyük katkı sunulacağını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor