“Çin ve Güney Kore benzer tutumlara sahip”

2017-12-15 18:26:42 CRI

Çin ve Güney Kore'nin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan diyalog yoluyla arındırılması ve Yarımada'da barışın korunması konusunda ortak çıkarlar ile benzer tutumlara sahip olduğu açıklandı.


Güney Kore'nin Yonhap haber ajansında yer alan habere göre, ülkeden yapılan resmi açıklamada, Güney Koreli ve Çinli liderler arasında Yarımada'da barış ve istikrarın korunmasına ilişkin 4 maddelik bir ilkeye varıldığı belirtildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, olağan basın toplantısında bu açıklamayı değerlendirdi.


Lu Kang, “Çin ile Güney Kore, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan diyalog ve istişare yoluyla arındırılması ve yarımadada barışın korunması konusunda ortak çıkarlar ile benzer tutumlara sahip. İki ülke liderleri arasında dün gerçekleştirilen görüşmede, Kore Yarımadası'ndaki son gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Yarımada'nın nükleer silahlardan arındırılması hedefinde ısrar edilmesi ve Yarımada'da kaosun veya savaşın patlak vermesine asla izin verilmemesi, ayrıca Yarımada sorununun diyalog ve istişare yoluyla çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Güney Kore'yle, istikrarın korunması, savaşın önlenmesi ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için iletişim ile koodinasyonu güçlendirmeye hazırız. Çin, Yarımada'daki tarafların ilişkilerini diyalog yoluyla iyileştirmesi konusundaki desteklerini sürdürecek.”


Lu Kang, ilgili tarafların aynı yönde hareket ederek, Yarımada sorununun bir an önce diyalog yoluyla çözüm rayına yeniden dönmesi için ortak çaba harcaması çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor