“Güney Kore'yle bölgede barış ve istikrarı koruyacağız”

2017-12-14 19:05:05 CRI

Çin, Kore Cumhuriyeti'yle (Güney Kore) tarihin gerçekliğini muhafaza ederek, bölgede barış ve istikrarı ortaklaşa korumaya hazır olduğunu açıkladı.


Nanjing Katliamı'nın kurbanları dün olayın 80. yıldönümünde anıldı. Aynı gün Çin ziyaretine başlayan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in de yaptığı konuşmalarda birçok kez Güney Korelilerin Çin halkının acılarını derinden paylaştığını belirterek, Güney Kore halkı adına başsağlığı dileğinde bulundu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang olağan basın toplantısında, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Lu Kang “Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in ülkesinin hükümeti ve halkı adına Çin halkına gösterdiği dostluğa müteşekkiriz. Çin ve Güney Kore yakın komşu ülkeler. İki ülke halkı da sömürgeci Japon saldırganlığına karşı koymak ve ulusal kurtuluş mücadelesinde zafer kazanmak için birbirine yardım etmenin yanı sıra, dünyanın faşizme karşı mücadelesinin de zafere ulaşması için önemli katkılarda bulundu.”


Sözcü, Moon Jae-in'in, kendisini havaalanında karşılaması gereken Güney Kore Büyükelçisi'ne Nanjing Katliamı kurbanları için düzenlenen ulusal anma törenine katılması talimatı verdiği haberine ilişkin olarak ise şunları söyledi:


“Çin ve Güney Kore, İkinci Dünya Savaşı'nın mağdurlarıdır. İki ülke halkı da tarihin doğru bir şekilde kavranması durumunda trajedilerin tekrarlamayacağının farkında. Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in söz konusu kararından dolayı kendisine müteşekkiriz. Bu hareket, kendisinin Çin halkına duyduğu dostluğu gösteriyor. Güney Kore'yle tarihin gerçekliğini muhafaza ederek, ortak sorumlulukları ve görevleri üstlenip, bölgede barış ve istikrarı ortaklaşa korumaya hazırız.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor