Çin'den Filistin'de “iki devletli çözüm” vurgusu

2017-12-14 09:45:05 CRI

Çin'in Kahire Büyükelçisi ve Arap Birliği Tam Yetkili Temsilcisi Song Aiguo, Çin'in “iki devletli çözüm”ü destekleyerek, Ortadoğu'daki sorunları siyasi yollarla çözmekte ısrar ettiğini dile getirdi.

Song Aiguo, dün Çin'in Kahire Büyükelçiliği'nde düzenlenen “Ben ve Çin hikâyem” adlı etkinlikte, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının ardından Ortadoğu'da yeniden yükselen tansiyon hakkında Çin'in tutumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile temmuz ayında yaptığı görüşmede vardıkları mutabakatın hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Song, buna göre “iki devletli çözüm” planının Filistin sorununun çözümünde temel alınması ve bu sürecin hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin kısa süre önce yaptığı açıklamaya da değinen Büyükelçi Song, Çin'in Ortadoğu'da barıştan yana olduğunu ve 1967 sınırlarına göre Doğu Kudüs'ün başkent olduğu bağımsız bir Filistin devletini desteklediğini vurguladı.

Herhangi bir tarafın Kudüs'ün durumunu değiştirme girişimi, uzun süredir devam eden Filistin sorununun çözümü zeminini sarstığını ve Ortadoğu'da karmaşa yarattığını kaydeden Song, Çin'in taraflara bölgede barış ve huzuru koruma ve itidal çağrısında bulunduğunu aktardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor