Çin, Güney Kore ile ilişkilerin iyileşmesini umuyor

2017-12-12 19:08:52 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin ile Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) arasındaki iyi ilişkilerin çağın akımına uygun olduğu gibi, iki ülke halkının da ortak temenni olduğunu belirtti.

Çin'i ziyaret edecek Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in kısa süre önce yaptığı konuşmada; ziyaretinin en büyük amacının iki ülke arasındaki karşılıklı güveni yeniden tesis etmek ve iki ülke halkı arasındaki dostluğu derinleştirmek olduğunu söylemişti.

Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin ve Güney Kore'nin iki önemli komşu ülke ve işbirliği ortağı olduğuna işaret etti.

Sözcü, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 sene boyunca, dostane iletişim, işbirliği ile ortak kazancın her zaman ikili ilişkilerin ana teması olduğunu hatırlattı.

Sözcü, ancak yaşanan bazı sorunlar nedeniyle, iki ülke arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğindeki temelin sarsıldığına dikkat çekti.

Sözcü, Moon Jae-in'in cumhurbaşkanlığı görevine başladığı günden itibaren Çin'le olan ilişkilere önem verdiğini, Güney Kore hükümetinin “THAAD” sorununda ciddi bir tavır sergilediğini ve iki ülke arasında söz konusu sorunun aşamalı bir şekilde çözülmesi konusunda fikir birliğine varıldığının vurguladı.

Sözcü, her iki tarafın da karşılıklı temel çıkar ve endişelere saygı göstererek, ikili ilişkilerin yeniden sağlıklı ve istikrarlı gelişme rayına dönülmesini hızlandırması gerektiğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor