“Kore yarımadasında barışçıl çözümü her zaman destekliyoruz”

2017-12-12 18:37:15 CRI

Çin'in öteden beri, Kore yarımadasındaki tarafların ilişkilerini diyalog yoluyla iyileştirerek, uzlaşı işbirliğini ilerletmesini kararlılıkla desteklediği açıklandı.


Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Dışişleri Bakanı  Kang Kyung-wha dünkü açıklamasında, uluslararası toplumun Kuzey Kore'yle (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) etkili iletişim kanalları oluşturarak, bu ülkeye nükleer plandan vazgeçmesi talebini iletmesi gerektiğini belirtti.-


Kang Kyung-wha ayrıca, Güney Kore hükümetinin Kuzey Kore'yle ilişkileri iyileştirmek amacıyla bu ülkeyle temaslarda bulunmayı planladığını kaydederek, uluslararası toplumun Kuzey Kore'ye baskı uygulamaya devam etmesi ve bu ülkenin yeniden görüşme masasına dönmesini sağlamak için diplomatik çabaları güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang olağan basın toplantısında, Güney Koreli mevkidaşının söz konusu açıklamasını değerlendirdi.


Lu Kang, “Kore Yarımadası nükleer sorunu sadece diyalog yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmeli. Yarımadada kesinlikle kaos veya savaş çıkmamalı. Bu, bölge ülkelerinin temel çıkarları ve uluslararası toplumun ortak isteğidir. İlgili tarafların aynı yönde hareket edip, ortak çaba harcayarak gerginliği yumuşatmasını ve diyaloğun yeniden başlatılması için gerekli koşul ile atmosferi hazırlamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor