Wang Yi: Çin ve Hindistan doğru yolu seçti

2017-12-12 10:56:18 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Kumar Doval ile görüştü.

Çin-Rusya-Hindistan Dışişleri Bakanları 15. Toplantısı'na katılmak üzere Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bulunan Wang Yi, Doval ile görüşmesinde, iki ülkenin ilişkilerinde doğru yolu seçtiğini söyledi.

Dünyayı etkileyen iki büyük ülke olarak Çin ve Hindistan'ın ilişkilerinin uzun vadede ve küresel bir perspektifle değerlendirilmesinin önemine vurgu yapan Wang, özellikle iki taraf arasında stratejik iletişimin güçlendirilmesi ve karşılıklı siyasi güvenin arttırılması gerektiğini ifade etti. Wang, tarihten kalma sorunlar ile ikili ilişkilerdeki bazı somut problemlerin uygun şekilde kontrol altına alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ekonomik işbirliği inisiyatifi ve uluslararası işbirliği platformu olan “Kuşak ve Yol”un, ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde güzergahtaki ülkelere ve halklara yarar getirmeyi hedeflediğini belirten Wang Yi, Çin'in Hindistan ile bağlanırlığını kuvvetlendirmek için çaba harcamaya hazır olduğunu kaydetti.

Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Kumar Doval, Asya'nın iki büyük ülkesi olan Çin ve Hindistan'ın dostluk ilişkilerinin uzun bir geçmişe dayandığını hatırlatarak, “İki ülkenin fikir birliği sağladığı noktalar, anlaşmazlıklarından daha fazla. Bazı sorunlar ikili ilişkilerin gelişme durumunu ve uzun vadeli hedefleri etkilemez. İlişkilerin geliştirilmesi istikametindeki önemli sorunlara karşı iki tarafın doğru yolu seçmesini takdirle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ajit Kumar Doval, Hindistan'ın Çin ile karşılıklı siyasi güveni sağlamlaştırarak, fikir ayrılıklarını doğru şekilde ele almak ve çeşitli alanlardaki temaslar ile işbirliğini pekiştirmek istediklerini bildirdi. Doval, aynı zamanda gelişmekte olan piyasa ve ülkelerin ortak çıkarlarını korumak için Hindistan'ın Çin ile uluslararası meselelerde de iletişim ve koordinasyonu güçlendireceğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor