Çin, Rusya ve Hindistan dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi

2017-12-12 10:11:26 CRI

Çin, Rusya ve Hindistan dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde Çin-Rusya-Hindistan Dışişleri Bakanları 15. Toplantısı'na katıldı.

Wang Yi, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin, Rusya ve Hindistan arasında işbirliği mekanizması kurulmasının, dünyanın çok kutuplaşma yönünde ilerlemesine ve uluslararası ilişkilerde demokratikleşme eğilimine uygun olduğunu ifade etti. 15 yılda 3 taraf arasındaki işbirliğinin canlılık kazandığını vurgulayan Wang Yi, aynı zamanda büyük gelişme potansiyeli bulunduğunu söyledi.

Dünyanın büyük gelişme, büyük değişim ve büyük düzelme döneminde olduğunun altını çizen Çin Dışişleri Bakanı, üç yeni yükselen piyasa olarak Çin, Rusya ve Hindistan'ın uluslararası sahada aktif rol oynadığını ve dünyanın istikrarı açısından önemli güçlere dönüştüklerini belirtti.

Üç ülkenin işbirliğinde önemli uluslararası ve bölgesel sorunlara dair stratejik iletişim ve koordinasyonu sağlamaya odaklanması gerektiğini dile getiren Wang, dışa açık bir dünya ekonomisinin kurulması ve küreselleşmenin dengeli olarak ilerletilmesi konusunda öncü rol oynamalarının önemine işaret etti.

Wang Yi, çok taraflı ticaret sisteminin korunması, küresel ekonomik yönetişim ve reformun geliştirilmesi ve Birleşmiş Milletler'in (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesinin, Asya ile Avrupa'nın bağlanırlığına yarar getireceğini sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ise değişken ve karmaşık uluslararası koşullar çerçevesinde üç tarafın BM, G20, BRICS ve SİÖ gibi mekanizmalardan faydalanarak bölgenin ekonomik kalkınması, terörle ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini dile getirdiler.

Çin, Rusya ve Hindistan'ın işbirliğinin açık ve şeffaf olduğunu, üçüncü bir tarafı hedef almadığını söyleyen Lavrov ile Swaraj, üç tarafın işbirliğinin dünyanın barışı ve kalkınmasına yarar sağlayacağına vurgu yaptılar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor