Çin'den “iki durdurma” önerisini düşünme çağrısı

2017-12-11 19:55:57 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorununu çözmek üzere ileri sürdüğü “iki durdurma” önerisini, ilgili tarafların ciddi olarak değerlendirmelerini umduğunu söyledi.

ABD'nin Kore Yarımadası Nükleer Krizi Eski Baş Müzakerecisi Robert Gallucci, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (Kuzey Kore), Çin'in ileri sürdüğü “iki durdurma” çağrısını düşünme önerisinde bulunmuştu.

Lu Kang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in “iki durdurma” çağrısının gittikçe daha çok ülke ve kişi tarafından kabul görmeye başladığına işaret etti.

Lu, Kore Yarımadası'ndaki durumun hâlâ karşılıklı güç gösterisi ile zıtlaşma kısır döngüsünde bulunduğunu ve geleceğin hiç de iyimser olmadığını belirtti.

Lu, ancak barış umudunun henüz tükenmediğini, görüşme olanağının yine mevcut olduğunu ve silah kullanma seçeneğinin asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Somut eylemlerle Kuzey Kore'nin nükleer füze geliştirme sürecini önleme çalışmalarından yana olan Çin'in “iki durdurma” önerisinin barış görüşmelerinin yeniden başlamasına uygun koşullar yaratmayı amaçladığını ifade etti.

Lu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin de söylediği gibi; ilgili tarafların Çin'in “iki durdurma” önerisini ciddi anlamda değerlendirerek, Kore Yarımadası'ndaki durumu şu andaki “zıtlaşma” pozisyonundan çıkartmaları ve barış görüşmelerinin yeniden başlamasına uygun koşul ve atmosferi yaratmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin tarafından ortaya konulan “İki durdurma” önerisinde, ABD ile Kore Cumhuriyeti'nin askeri tatbikatları durdurmaları ve Kuzey Kore'nin de nükleer denemeleri durdurması yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor