12. Konfüçyüs Enstitüsü Konferansı yarın başlıyor

2017-12-11 16:09:40 CRI

12. Konfüçyüs Enstitüsü Konferansı yarın başlıyor

12. Konfüçyüs Enstitüsü Konferansı yarın Xi'an kentinde başlıyor. Konferansın teması “İşbirliğini Derinleştirme, İnovasyon Geliştirme, İnsanlığın Ortak Kader Topluluğunu İnşa Etmek İçin El Ele Verme” olarak belirlendi.

Konfüçyüs Enstitüsü Genel Merkezi (Hanban) yetkilisi Yu Tianqi'nin verdiği bilgilere göre, bu sene konferans kapsamında ilk defa düzenlenecek Genel Kurul Toplantısı'nda 140'dan fazla ülke ve bölgeden gelen Çinli ve yabancı üniversite rektörleri ile uzmanlar, Konfüçyüs Enstitüsü'nün geliştirilmesi ve insanlığın ortak kader topluluğunun inşası üzerine fikir alışverişinde bulunacaklar.

Katılımcılar, konferans sırasında Konfüçyüs Enstitüsü'nün performans yönetimi, Çince öğretmeni yetiştirme planı, okul kaynaklarında ve kültürel projelerde inovasyon, Çince yeterlilik sınavı, burs hizmetleri, Enstitü'nün kurumsal imajının oluşturulması, Konfüçyüs Enstitüsü ve Çin araştırmaları, Konfüçyüs Enstitüsü'nün “Kuşak ve Yol” inşasına katılması gibi konuları da ele alacak.

Konferans kapsamında 7 Çinli ve yabancı üniversite rektörleri forumu ile 8 Konfüçyüs Enstitüsü başkanları forumu gerçekleştirilecek. Konferans süresince Çince ders kitapları ve yemek kültürü temalı sergiler de düzenlenecek.

Bununla birlikte 10 yeni enstitünün açılış töreni yapılacak. Enstitü'nün başarılı dersliklerine, personeline ve Çinli ortak örgütlere toplam 70 ödül verilecek. 

Yabancı ülkelerde Çinceyi yaygınlaştırma ve Çin kültürünü tanıtma amaçlı gayri resmi bir kuruluş olan Konfüçyüs Enstitüsü'nün genel merkezi Hanban, 146 ülke ve bölgede 525'ten fazla Konfüçyüs Enstitüsü kurdu, 1113 orta veya küçük Çince sınıfı açtı. 2017 yılında toplam 2 milyon 320 bin kişi bu dersliklerde Çince öğrendi, 1 milyon 272 bin kişi de Enstitü'nün çeşitli faaliyetlerine katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor