Cezayir'in ilk uydusu Çin'den fırlatıldı

2017-12-11 11:10:34 CRI

Cezayir'in ilk uydusu Çin'den fırlatıldı

Cezayir'in ilk iletişim uydusu bugün Çin'in Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden “Uzun Yürüyüş-3” adlı taşıyıcı roketle uzaya başarıyla fırlatıldı, uydu planlanan yörüngeye girdi.

Uydu projesi, Çin ile Cezayir arasında uzay alanında gerçekleştirilen ilk işbirliği projesi niteliğinde. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, uydunun başarıyla fırlatılmasından dolayı karşılıklı kutlama mesajları gönderdiler.

Xi Jinping, mesajında, Cezayir'in ilk iletişim uydusunun Çin'den fırlatılmasının iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin önemli bir yansıması olduğunu ve Çin'in Arap ülkeleriyle uzay alanında işbirliği için başarılı bir başlangıç oluşturduğunu belirtti.

Abdülaziz Buteflika ise gönderdiği mesajda, uydunun başarıyla fırlatılmasının Çin ve Cezayir'in uzay alanında kaydettiği önemli bir başarı olduğunu ve projenin, iki ülke arasındaki büyük dostluğu gösterdiğini kaydederek Çin'le çeşitli alanlarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Cezayir'in ilk haberleşme uydusu ülkede radyo, televizyon, acil haberleşme, uzaktan eğitim, e-devlet, kurumsal iletişim, geniş bant ve uydu tabanlı navigasyon gibi alanlarda hizmet veriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor