Çin ve Maldivler cumhurbaşkanları bir araya geldi

2017-12-07 20:44:28

  Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Büyük Halk Sarayı'nda Maldivler Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Yameen'i kabul etti.

  Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ile Maldivler arasındaki ilişkilerin son yıllarda hızlı geliştiğine işaret ederek, iki ülke arasında geleceğe yönelik kapsamlı dostluk ve işbirliği ortaklığı kurulduğunu söyledi.

Maldivler'in Kuşak ve Yol inisiyatifine aktif şekilde katılmasından memnuniyet duyduklarına dikkat çeken Xi, iki ülkenin kalkınma stratejilerini entegre ederek doğacak fırsatları paylaşmaya ve ortak refaha kavuşmaya hazır olduklarını belirtti.

  Xi Jinping, iki ülkenin yeni dönemde, siyasi partiler, adalet ve yasama organları gibi alanlarda değişimi artırması, yatırım, finans, deniz, terörle mücadele, turizm, eğitim, tedavi ve yerel yönetim gibi alanlarda işbirliğini pekiştirmeleri gerektiğini belirtti.

Xi, Maldivler'le iklim değişikliği, düşük karbonlu, yeşil ve sürdürülebilir gelişme konusunda koordinasyon sağlayacaklarını ifade etti. Xi, Çin'in Güney Asya ülkeleriyle işbirliğine desteğin sürdürmesini de istedi.

Yameen görüşmede yaptığı konuşmada, Maldivler'deki gelişmeye verdiği desteklerden dolayı Çin'e teşekkür etti.

 Maldivler'in Tek Çin politikasında ısrarlı olacağına işaret eden konuk cumhurbaşkanı, Çin'le dostluğu pekiştireceklerini, altyapı tesisleri inşası, halkın günlük yaşam koşullarının düzeltilmesi gibi konularda işbirliğini artıracaklarını belirtti. 

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor