BM: Çin patent başvurularında dünyada ilk sırada

2017-12-07 10:10:14 CRI

BM kuruluşlarından Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından yayınlanan yıllık raporda, Çin'den gelen patent başvurularının sayısının dünyanın ilk sırasında bulunduğu belirtildi.


Dünyanın çeşitli bölgelerinden yenilikçilerin 2016 yılında 3 milyon 100 bin patent başvurusu sunduğu kaydedilen raporda, başvuru sayısında 7 yıldır artış eğilimi korunduğuna ve Çin'in başvuru sayısındaki artışın ise küresel artışın yüzde 98'ini oluşturduğuna dikkat çekildi.


“Dünya Telif Hakları Endeksleri” başlıklı söz konusu rapora göre ayrıca, 2016 yılında dünya çapında sunulan patent başvurusu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 8,3 artarken, Çin tarafından yapılan başvurular ise ABD, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve Avrupa Patent İdaresi'nin toplamını geçti.


Raporda ayrıca, Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi tarafından 2016'da kabul edilen patent başvurularının sayısının rekor kırarak, 1 milyon 300 bine ulaştığına işaret edildi.


Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Sekreteri Francis Gurry, Çin'in küresel patent başvurularının artışında yarattığı payın, bu ülkedeki inovasyona dayalı kalkınma eğilimini gösterdiğini ifade etti.


Gurry, Çin'in sahip olduğu kalabalık nüfusun, devasa iç piyasasının ve her geçen gün daha da gelişen fikri mülkiyet haklarını koruma sisteminin inovasyona önemli derecede itici güç sağladığı görüşünü dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor