Çin Başbakan Yardımcısı, May ile görüştü

2017-12-06 10:16:47 CRI

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, dün Londra'da İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya geldi.


Liu Yandong, “Çin-İngiltere Üst Düzey Kültürel Değişim Mekanizması 5. Toplantısı”na başkanlık yapmak için İngiltere'ye geldiğini belirtti.


Liu, söz konusu mekanizmanın oluşturulmasından bu yana geçen 5 yıl içinde iki ülke arasında kültürel değişimde zengin sonuçlar alındığını ve bu durumun iki ülke halkı arasındaki karşılıklı anlayışın arttrılmasında önemli rol oynadığını dile getirdi.


Liu, İngiltere'yle birlikte kültürel değişim mekanizmasının içeriklerini zenginleştirmeyi ve kültürel değişim seviyesini yükseltmeyi istediklerini vurguladı. Liu İngiltere'yle ayrıca, ikili ilişkilerin bulunduğu “altın çağ”ın istikrarlı bir şekilde gelişmesi için sağlam bir toplumsal zemin oluşturmaya hazır olduklarını kaydetti.


Theresa May ise, ÇKP 19. Kongresi'nin başarıyla yapılmasından dolayı tebriklerini sunarak, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ileri sürdüğü gelişme hedefine büyük önem verdiklerini dile getirdi.


Çin'le üst düzey temas ve diyaloğu sürdürerek, eğitim, bilim ve teknoloji, kültür gibi alanlardaki değişim ile işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarına dikkat çeken May, ikili ilişkilerin altın çağının derinlemesine gelişmesi için çalışacaklarını dile getirdi.


May, ülkesinin Çin'in yatırımlarına açık olduğuna işaret etti ve daha çok Çinli turistin İngiltere'yi ziyaret etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor