Xi Jinping Kanada Başbakanı Trudeau ile görüştü

2017-12-05 20:26:38

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Diaoyutai Devlet Konuk Evi'nde Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Kanada'nın çeşitli alanlarda birbirlerini tamamladıklarına, dolayısıyla iki ülke arasında işbirliği potansiyelinin büyük olduğuna işaret ederek, ikili ilişkilerin verimli sonuçlar doğurması için ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

Çin ve Kanada'nın farklı siyasi rejimlere sahip olduklarına dikkat çeken Xi Jinping, buna rağmen, iki ülkenin aralarındaki farklardan ziyade benzerliklere odaklanarak, karşılıklı saygı, işbirliği, değişim ilkeleri temelinde işbirliğini yoğunlaştırmaları, iki halka daha fazla yarar getirecek adımlar atmaları gerektiğini söyledi.

Xi Jinping, iki ülkenin enerji, inovasyon, sivil havacılık, finans, modern tarım, temizlik teknolojileri gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmaları çağrısı yaptı.

Kanadalı işletmecilerin Kuşak ve Yol inisiyatifine katılmalarını beklediklerine işaret eden Xi, iki ülkenin ayrıca eğitim, kültür, turizm ve spor alanlarında değişimi pekiştirmelerinin önemine değindi.

İklim değişikliği gibi önemli küresel konularda koordinasyonun önemine değinen Xi,  stratejik ortaklığının özünün zenginleştirilmesini arzuladıklarını kaydetti.

Kanada Başbakanı Trudeau görüşmede yaptığı konuşmada, Kanada-Çin dostluğunun çok eskilere dayandığına işaret ederek, Kanada tarafının karşılıklı saygı ve güven temelinde Çin'le ilişkileri pekiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Trudeau ticaret ve kültür gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştıracaklarını, önemli bölgesel ve küresel konularda koordinasyonu artıracaklarını kaydetti.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor