Çin-Kanada Başbakanları Yıllık Diyaloğu yapıldı

2017-12-05 10:40:55 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, dün Beijing'de Çin-Kanada Başbakanları Yıllık Diyaloğu'nun ikincisinde bir araya geldi.

Çin ile Kanada arasındaki ilişkilerin olumlu yönde geliştiğini dile getiren Li Keqiang, iki ülke arasında gerçekleştirilen Başbakanlar Yıllık Diyaloğu, Dışişleri Bakanları Yıllık Diyaloğu, Ekonomi, Maliye ve Finans Stratejik Diyaloğu ile Üst Düzey Ulusal Güvenlik ve Hukuk Diyaloğu gibi mekanizmaların olumlu rolünün önemini vurguladı.

Li Keqiang, "Çin-Kanada İklim Değişikliği ve Temiz Büyüme Ortak Açıklaması"nın yayınlanması ve çevre ve temiz enerji alanında iki yeni diyalog mekanizmasının hayata geçirilmesine karar verildiğini hatırlattı.

Li, ekonominin iyice küreselleştiği bugünlerde, Çin ile Kanada arasında sağlıklı ve istikrarlı bir ilişkinin sürdürülebilmesi için karşılıklı saygı, eşitlik, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ile ortak çıkarların genişletilmesi gibi ilkelerde ısrar edilmesi gerektiğini ifade etti.

Li, Kanada'yla ticaret ve yatırım işbirliğini genişletmeye, iki ülkenin işletmelerinin karşılıklı yatırım yaparak işbirliği yoluyla üçüncü piyasa geliştirmesini teşvik etmeye hazır olduklarını                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor