Wang Yi: Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uyulmalı

2017-12-04 16:00:47 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Yarımadası'ndaki gelişmelere ilişkin olarak, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarının tarafların uyması gereken uluslararası bir sorumluluk olduğunu belirtti.


Wang Yi, Çin'e resmi ziyarette bulunan Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsogtbaatar Damdin ile başkent Beijing'deki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.


Wang Yi basın toplantısında, Kore Yarımadası'nda yaşanan son gelişmelerle ilgili bir soruyu yanıtladı.


Çin'in öteden beri Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) Güvenlik Konseyi'nin kararlarını hiç sayarak, nükleer füze geliştirmesine karşı çıktığını ifade eden Wang, Çin'in Güvenlik Konseyi'nin kararlarını ciddi ve kapsamlı bir şekilde yerine getirdiğinin altını çizdi.


Wang Yi, yarımadaki gerginliği tırmandıran herhangi bir eyleme karşı çıkan Çin'in ayrıca, barışçıl görüşmelerin yeniden başlatılması için çaba harcadığını kaydetti.


Öte yandan, Kuzey Kore'nin son olarak geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği füze denemesinin ardından ABD bu ülkeye karşı yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor.


Wang Yi bu konuyla ilgili olarak ise, Kore Yarımadası'nda iki ay süren sakinliğin ardından tansiyonun yeniden arttığına dikkat çekti. Tarafların Çin'in daha önce yaptığı “fırsatları değerlendirme” çağrılarına cevap vermediğinin altını çizen Wang, bundan esef duyduklarını söyledi.


Wang Yi son olarak, tarafların ileri sürdüğü yeni görüşlere açık tavır aldıklarını, ancak herkesin BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına uyması gerektiğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor