Xi'nin mesajı takdirle değerlendirildi

2017-12-04 11:29:51 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün başlayan 4. Dünya İnternet Konferansı'na yolladığı kutlama mesajı, yerli ve yabancı katılımcılar tarafından takdirle değerlendirildi.


Xi Jinping mesajında, bilişim teknolojisinin temsil ettiği yeni tur bilimsel, teknolojik ve endüstriyel devrimin başladığını belirtti.


Xi, bu durumun ekonomik ve sosyal kalkınmaya güç katmanın yanı sıra, dünyadaki çeşitli ülkelerin egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarına da yeni sınamalar getirdiğine dikkat çekti.


Xi'nin mesajına ilişkin yapılan yorumlarda, Çin'in dijital ekonomik gelişiminin bir “hızlı tren yolculuğuna” başladığı ve Çin'in diğer dünya ülkelerinin de bu hızlı trene binmesini teşvik etmek istediği ifade ediliyor.


Konferansa katılan yabancı konuklar, kutlama mesajında, Xi'nin küresel internet gelişimine yönelik anlayışının ve Çin'in dünya ülkeleriyle el ele vererek, internet ile dijital ekonomiyi geliştirme yönündeki samimi isteğinin yansıtıldığı yönünde yorumlarda bulundu.


UNICEF İcra Direktörü Yardımcısı Fatoumata Ndiaye, Xi'nin konuşmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Çin tarafından ileri sürülen “siber kader topluluğu” kurulması önerisinin uluslararası toplum tarafından her geçen gün daha çok kabul gördüğüne dikkat çekti.


Fatoumata Ndiaye, küresel internet yönetişim sisteminde değişiklikler yaşandığı bu kritik dönemde, sorunlarla ortaklaşa mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Çin-Avrupa Dijital Derneği Başkanı Luigi Gambardella ise, Çin'in dijital ekonominin gelişmesinde büyük çaba harcadığını anımsatarak, bu durumun hem Çin ekonomisi için, hem de dünya ekonomisi için yeni bir itici güç potansiyeli taşıdığını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor