Wang Huning, Dünya İnternet Konferansı'nın konukları ile görüştü

2017-12-04 10:21:53 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Wang Huning, Zhejiang eyaletinin Wuzheng kentinde düzenlenen 4. Dünya İnternet Konferansı'na katılan bazı konuklar ile ayrı ayrı bir araya geldi.


Wang Huning, Tayland Başbakan Yardımcısı Prajin Juntong ile görüşürken, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Tayland Başbakanı arasında Xiamen'de yaptığı görüşmenin ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin gelişmesine yön verdiğini belirtti.


Wang Çin'in Tayland ile birlikte internet yönetişimi konusundaki deneyim paylaşımını güçlendirmeye ve küresel internet yönetişim sistemini oluşturmaya hazır olduğunu ifade etti.


Prajin Juntong ise görüşmede, Çin ile dostluğu aziz tuttuklarına dikkat çekti.


Prajin Juntong Çin ile kalkınma stratejilerini kenetlemeye, özellikle internet alanındaki değişim ile işbirliğini güçlendirmeye, böylece açık, adil ve güvenli bir internet ortamı oluşturulmasını hızlandırmaya hazır olduklarını dile getirdi.


Wang Huning daha sonra Moğolistan Başbakan Yardımcısı  Tsagaandari Enkhtuvshin ile bir araya geldi.


Wang, ikili ilişkilere büyük önem veren ÇKP ve Çin hükümetinin, Moğolistan ile birlikte karşılıklı siyasi güveni derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi.


Wang ayrıca, iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatları yerine getirmeyi istediklerinin altını çizdi.


Tsagaandari Enkhtuvshin ise görüşmede, Çin ile olan ilişkileri geliştirmenin Moğolistan'ın diplomasisinin önceliklerinden biri olduğuna işaret etti.


Moğol yetkili, “Tek Çin” politikasında ısrar ederek, Kuşak ve Yol inşasına katılacaklarına ve iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğini hızlandıracaklarına vurgu yaptı.


Wang Huning, Fransa Eski Başbakanı Dominique de Villepin ile de bir araya geldi.


Wan bu görüşmede, Çin'in öteden beri stratejik açıdan Çin-Fransa ve Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişmesine önem verdiğini anımsatarak, tarafların küresel internet yönetişimini daha adil ve haklı bir yönde gelişmesini hızlnadırmak için ortak çaba harcaması gerektiğini söyledi.


Yeni bir döneme girmesinden dolayı Çin'i kutlayan Dominique de Villepin ise, Çin- Fransa ve Çin-Avrupa ilişkilerinde gelişme eğiliminin korunduğuna dikkat çekti.


Villepin, ikili ilişkileri geliştirerek, iki ülke arasında yeni teknoloji, internet yönetişimi ve iklim değişikliği gibi alanlardaki işbirliğini hızlandırmak için çaba harcayacaklarını kaydetti.


Wang Huning, bu görüşmesinin ardından Apple şirketinin CEO'su  Tim Cook ile bir araya geldi.


Wang, Apple'ın, Çin ile ABD'nin dijital ekonomilerinin gelişmesinde ve iki ülkenin işbirliğinde oynadığı rolü takdirle değerlendirdiğine işaret etti.


Wang, internet alanında geniş ortak çıkarlara sahip olan Çin ve ABD'nin mevcut işbirliğini koruyarak, internet kader birliğini birlikte oluşturması gerektiğini vurguladı.


İnternet güvenliği konusundaki iletişimin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Cook ise, şirketinin Çin'de uygulanan dışa açılma politikasını memnuniyetle karşıladığını ve iki ülkenin internet sektöründeki işbirliğini ilerletmek istediğini belirtti.


Wang Huning son olarak, Cisco Systems'in CEO'su  Chuck Robbins ile bir görüşme gerçekleştirdi.


Wang bu görüşmede ise, teknolojinin internet yönetişiminin güvencesi olduğunu ifade etti.


Wang Huning, Cisco Systems'in teknolojilerini devamlı yenileyerek, iki ülkenin internet sektöründe daha çok işbirliği yapılmasını hızlandırmak için harcadığı çabanın önemine değindi.


Çin'in gelişmesini yakından takip ettiklerini vurgulayan Chuck Robbins ise, Çin'in akıllı şehir ile internet güvenliği inşasına yardım etmeye, inovasyon platformu oluşturmaya ve ABD-Çin işbirliğinde olumlu rol oynamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor